Роздуми сімейного психолога

 Сімейний психолог Гай Вінч, пропрацювавши з сімейними парами більше 20 років, прийшов до цікавого висновку. За його спостереженнями, найщасливіші і задоволені своїми стосунками пари можна відрізнити за наявністю трьох важливих навичок. Сайт Psychology Today розповів, про ці навички

1. Співпереживання

Під співпереживанням в даному випадку розуміють здатність поставити себе на місце іншої людини, зрозуміти її точку зору, її емоційний стан, пережитий досвід. Одночасно співпереживання передбачає і вміння правильно і ненав’язливо показати партнеру свою обізнаність про його душевний стан. Тільки в цьому випадку від співпереживання буде практична користь. Помиляються пари, які вважають, що тривалий період їхнього шлюбу дозволяє їм бути впевненими в тому, що вони “просто знають”, що думає або як відчуває себе їх партнер. Численні дослідження демонструють хибність подібного переконання.

Як розвинути в собі співпереживання? Як практично використовувати його для блага сімейних стосунків? У будь-якій складній ситуації закрийте очі і буквально уявіть, що ви – це не ви, а ваша близька людина. Ви повинні відчути навколишній світ так, як відчуває його вона, уявити собі реальність такою, якою вона представляється їй. Ви повинні зрозуміти її пріоритети, її очікування, її переконання, її занепокоєння. Тільки після цього спробуйте розглянути конкретну проблемну ситуацію, що виникла в ваших стосунках.

  1. Емоційне розуміння

У ситуації, коли ваш партнер сердиться на вас, напевно, останнє, що може прийти вам в голову –  підлити масла в вогонь, заявивши, що у нього є повне право відчувати себе так, як він відчуває. Але насправді подібна заява замість того, щоб розпалити ще більшу злість і гнів вашого партнера, навпаки, може їх загасити, повернувши відносини в нормальне русло. Звідки такий парадоксальний ефект? Все елементарно! Емоційне розуміння – це те, до чого свідомо чи на рівні підсвідомості прагне кожен з нас. Коли ми чимось засмучені, сердимося, розчаровані, чимось або кимось ображені, єдине, чого нам насправді хочеться, так це розуміння від  близької людини. Саме розуміння того, що ми не самотні у своїх переживаннях, змушує нас випробувати неймовірне полегшення і поступово почати відпускати ті негативні емоції і почуття, які нами оволоділи. Ось чому прояв емоційного розуміння, особливо в моменти сварок і напруги, може заспокоїти ситуацію і повернути теплі почуття в стосунки.

  1. Увага та ввічливість

У багатьох критичних для відносин ситуаціях проста мила листівка, букет квітів, смачна вечеря, добрі слова, ніжні обійми, м’який і люблячий тон можуть стати справжнім рятувальним кругом. Звичайно, букет квітів або обійми – це не вирішення проблеми, якщо ви заподіяли своїй близькій людині біль і страждання. Але це чудовий спосіб звести нанівець напругу, що зароджується в ваших стосунках. Адже, як це зазвичай буває, грубість одного з партнерів породжує аналогічну реакцію іншого, яка, в свою чергу, супроводжується “гідною” відповіддю.

На міцному фундаменті співпереживання, емоційного розуміння, уваги та ввічливостіі формується турбота, довіра, емоційний і душевний зв’язок, до яких парам простіше повернутися, опинившись в напруженій ситуаціі. Не варто дуже засмучуватися, якщо ви або ваш партнер не володієте цими навичками. Над їх розвитком потрібно працювати обом.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *